بلاگ

نایلکس رکابی شیری و هر آن­چه باید درباره آن بدانید!

 

نایلکس رکابی شیری

برخی تولیدات صنعتی در زمره لازمه‌ها یا بهتر است بگوییم بایدهای کسب و کارها قرار دارند. تفاوتی ندارد که این کسب و کار چه اندازه‌ای دارد؛ سوپرمارکتی کوچک یا یک هایپر مارکت بزرگ، همه به اندازه خود باید از بعضی تولیدات ضروری بهره ببرند تا بتوانند نیاز مشتریان خود را برطرف کنند. ازجمله این تولیدات، نایلکس‌ رکابی شیری هستند. این بخش از تولیدات پلیمری به یکی از ملزومات جدایی ناپذیر زندگی روزمره انسان­ها، به­خصوص ما ایرانی‌ها تبدیل شده‌اند.

 

نایلکس رکابی چیست؟

در واقع، این محصولات ریشه در صنعتی دارند که از بدو ورودش به زندگی انسان‌ها، پای امواج تغییر را به زندگی ما باز کرد. صنعتی که پرچم‌دار تولید انرژی در جهان است. اما آورده­ای که دارد تنها به سوخت محدود نمی‌شوند، بلکه گستری وسیعی از محصولات پلیمری را نیز در بر میگیرد. این محصولات ریشه در صنعت نفت دارند؛ از ماده اولیه‌ای به‌نام پلی‌اتیلن تولید می‌شوند که کاربردهای زیادی در عرصه‌های مختلف دارد.

اگر صاحب یا مدیر یک کسب و کار هستید و برای پیش‌برد فرآیندهای بیزنس خود، اعم از موارد ساده تا تبلیغاتی، نیاز به نایلکس‌ رکابی شیری دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از مجله پلاست پرهام را مطالعه کنید تا از تمام جزئیات این محصول، از تولید تا قیمت نایلکس رکابی شیری، مطلع شوید.

 

نایلکس رکابی شیری و موارد استفاده آن

شما به عنوان یک مدیر یا مسئول خرید یک برند باید از موارد استفاده اقلام مصرفی از جمله نایلکس رکابی شیری مطلع باشید تا بتوانید درعین خرید بهترین محصول ممکن، در هزینه‌های مجموعه صرفه‌جویی کنید. به‌همین‌دلیل، در ابتدا موارد استفاده این نوع از نایلکس رکابی را برای شما شرح داده‌ایم.

حتما شما هم برای خریدهای کوچک روزمره یا خریدهای کلی‌تر به سوپرمارکت مراجعه کرده‌اید. فرض کنید در یکی از این خریدهای روزمره، پس از انتخاب چند قلم جنس مصرفی و پرداخت هزینه، فروشنده به شما بگوید که از کیسه پلاستیکی یا نایلکس‌ رکابی شیری استفاده نمی‌کند و شما باید آن را از پیش تهیه می‌کردید! در واقع نبودن این محصول به ظاهر ساده، روی تجربه مشتری تاثیر می‌گذارد.

نامرغوب بودن نایلکس و کیسه پلاستیکی

بیایید همان فرضیه خرید روزانه را طور دیگری ادامه دهیم. فرض کنید پس از خرید،  فروشنده اقلام خریداری شده را درون نایلکس رکابی شیری (کیسه پلاستیکی) نامرغوبی قرار دهد و در مسیر بازگشت با کوچکترین خراش، کیسه پلاستیکی پاره شود! این هم یک اتفاق ناخوشایند است که روی تجربه خرید شما تاثیر منفی گذاشته است.

با دو مثال ساده بالا اهمیت و کاربرد کیسه‌های پلاستیکی به‌خصوص از نوع رکابی شیری مشخص شد. به‌بیان ساده‌تر، این محصول پرمصرف‌ترین نوع پلاستیک‌ دسته‌دار است که در فروشگاه‌های مواد غذایی، مراکز تره‌بار، فروشگا‌های خوار و بار و سایر صنف‌ها، برای بسته‌بندی یا تحویل اقلام به مشتری، استفاده می‌شود.

مواد نامرغوب در کیسه های رنگی

همچنین لازم به توضیح است که بسیاری ازمردم تمایل دارند بعضی از اجناس درون کیسه‌ای قرار گیرند که از بیرون قابل مشاهده نباشند. بعضی از واحد‌های صنفی از کیسه‌های مشکی‌رنگ برای این کار استفاده می‌کنند که این محصولات، ایرادهای مربوط به خود را دارند؛ از مواد اولیه مرغوب ساخته نمی‌شوند و مشتریان نیز آن را برای اقلامی نظیر محصولات بهداشتی نمی‌پسندند. این در حالی است که نایلکس‌ رکابی شیری علاوه‌بر جلوگیری از دیده شده محتویات داخل آن، جلوه بهتری دارد.

 

تولید نایلکس رکابی شیری

تولید نایلکس و نایلون مراحل مختلفی را شامل می‌شود. معمولا مواد اولیه تولید این محصولات پلیمری به‌صورت گرانول پلی‌اتیلن وارد کارخانه می‌شوند. در نخستین مرحله تولید، گرانول پلی اتیلن وارد دستگاهی به‌نام قیف اکسترودر می‌شوند. به‌دلیل دمای بالای این ماشین، مواد ذوب می‌شوند و به سمت ماشین حلقوی می‌روند. مرحله بعد، مرحله تولید لوله پلی‌اتیلنی است. مواد مذاب پس از عبور از ماشین حلقوی تحت وزش باد خنک قرار می‌گیرند تا این لوله ایجاد شود. این مرحله در تعیین ضخامت نایلکس تعیین‌کننده است. بدین معنی که شدت وزش باد به سوی مواد مذاب در تعیین عرض نایلکس‌ رکابی شیری موثر است و با تغییر شدت وزش، عرض آن هم تغییر خواهد کرد.

ادامه فرآیند با رول کردن نایلکس همراه است. این فرآیند کاملا هوشمند، با فرمان دادن یک چشم الکترونیکی که در پایین دستگاه وجود دارد انجام می‌شود. با دستور این قطعه، نایلکس توسط غلطک کشیده و به سمت دستگاه دوخت هدایت می‌شود.

نوع دوخت بسته به کاربرد نایلکس متفاوت است. به‌این‌صورت که اگر نایلکس برای مواد غذایی (شیر، لبنیات و غیره) استفاده شود از یک طرف دوخته می‌شود و اگر برای حمل و نقل استفاده شود و نیاز به دسته داشته باشد، دوخت از محل دسته‌ها انجام می‌شود.

 

پلی‌اتیلن در تولید نایلکس رکابی شیری

در این مطلب به ماده‌ای به‌نام پلی‌اتیلن اشاره شد. پلیمری که به‌عنوان ماده اولیه و به شکل گرانول از آن در تولید انواع محصولات پلاستیکی مانند نایلکس‌ رکابی شیری استفاده می‌شود. در این قسمت نگاهی دقیق‌تر به این ماده می­اندازیم و آن را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم.

پلی‌اتیلن که با نام‌ غیر رسمی پولیتن (Polythene) نیز شناخته می‌شود، حاصل سنتز شیمیایی اتیلن است که از نفت خام و گازهای طبیعی به‌وجود می‌آید.

در تعریفی دیگر، این ماده را یک پلیمر ترموپلاستیک با ساختاری کریستالی می‌شناسند که در اصطلاح گرمانرم است. بدین معنی که در نقطه ذوب به مایع و در نقطه انجماد به جامد تبدیل می‌شود.

پلی اتیلن که از آن در تولید نایلکس رکابی نیز استفاده می‌شود، برای نخستین بار در سال ۱۹۵٠ توسط دو دانشمند به‌نام‌های Karl Ziegler (آلمانی) و Giulio Natta (ایتالیایی) توسعه پیدا کرد.

نایلکس رکابی شیری کدام یک از انواع پلی‌اتیلن است؟

این ماده انواع مختلفی دارد که هریک کاربردهای متفاوتی در صنایع دارند. از بسته‌بندی در صنایع غذایی و صنعت ساختمان تا تجهیزات پزشکی، رد پایی ازپلی‌اتیلن خواهید یافت. به‌طور خاص در ادامه این مطلب به انواع پلی اتیلن در ساخت نایلکس‌ رکابی شیری پرداخته‌ایم.

 

پلی‌اتیلن با چگالی کم (LDPE) یا نایلون

این نوع از Polythene بسیار منعطف است. از جمله مزایای بارز آن تولید کیسه‌های خرید و یا مانند آن است. LDPE در عین انعطاف‌پذیری بالا، در برابر کشش استحکام کمی دارد. LDPE بر اثر فشرده‌سازی اتن یا اتیلن (C2H2) تا فشار ۵٠٠٠ psi ایجاد و پس از خنک شدن برای انجام واکنشی به‌نام پلیمریزاسیون، وارد راکتور می‌شود. پس از انجام فرآیند، پلیمر خارج و به‌صورت گلوله برای مصارف مختلف استفاده می‌شود.

پلی‌اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE)

برای تولید این نوع از پلی‌اتیلن که بسیار شبیه به LDPE است، انرژی کمتری صرف می‌شود. علاوه‌بر این، امکان تغییر مزیت‌ها و خاصیت‌های آن با تغییر اجزای فرمول وجود دارد.

 

پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یا نایلکس

این نوع از Polythene که یکی از محصولات آن تولید نایلکس‌ رکابی شیری است، یک پلاستیک مقاوم و نسبتا سفت محسوب می‌شود. از HDPE در تولید بسته‌بندی مواد غذایی مانند کارتن شیر و مواد شوینده مانند پودرهای لباسشویی استفاده می‌شود.

پلی‌اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا (UHMW)

نوع UHMW محصولی بسیار متراکم‌تر از HDPE است که استحکام بسیار بالایی دارد. در واقع الیافی که از این جنس هستند برای کاربردهای ایمنی گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شوند. UHMW با بهره‌گیری از کاتالیزوری به نام “متالوسن” ایجاد می‌شود. این ماده طی یک فرآیند دیگر که نوعی فرآیند ریسندگی شامل ژل اسپینینگ و اکسترود کردن است، الیافی مقاوم با استحکام کششی بسیار بالا تولید می‌کند. از این پلیتن در ساخت محصولات با کارایی بالا و حساس مانند جلیقه‌های ضدگلوله استفاده می‌شود.

با توجه به توضیحات ارائه شده، تفاوت بین نایلون و نایلکس در نوع پلی‌اتیلن به‌کار رفته در آن‌ها است که به تولید انواع مختلف این محصولات از جمله نایلکس‌ رکابی شیری می‌انجامد.

 

نایلکس و محیط زیست؛ چشم‌انداز روشن

قطعا بارها شنیده‌اید که مواد پلاستیکی به‌دلیل تجزیه‌پذیر نبودن، باعث تخریب محیط زیست می‌شوند. اما عامل دیگری که مزید بر علت شده است، عدم ارائه راهکارهای مناسب در تولید، بازیافت و مدیریت این زباله‌ها است. زباله‌هایی که در گستره دریاها پخش یا به هرنحوی در طبیعت رها شده‌اند، نشان از مدیریت ناصحیح دولت‌ها دارند. همچنین، فرآیند بازیافت زباله‌ها به جز در چند کشور جهان به هیچ وجه آن‌طور که باید انجام نمی‌شود و دولت‌ها، همیشه در امر بازیافت، یک گام از میزان شدت تخریب زباله‌های پلاستیکی عقب‌تر هستند.

خوشبختانه در سال‌های اخیر، آمارها حاکی از آن هستند که استفاده از نایلون‌ها و نایلکس‌های تجزیه‌پذیر افزایش یافته است. این محصولات پلاستیکی درصورت رهایی در طبیعت، معمولا پس از دوسال تجزیه می‌شوند.

 

قیمت نایلکس رکابی شیری

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، انواع نایلکس از پلی‌اتیلن تولید می‌شود و این محصول اولیه یکی از فرآورده‌های نفتی محسوب می‌شود. نوسانات بازار و شرایط ناپایدار بین‌المللی و مخصوصا، تغییرات قیمت ارز در کشور باعث شده‌اند که متقاضیان خرید نایلکس‌ رکابی شیری هم با نوسان و تغییر قیمت این محصول مواجه شوند. با تمام این شرایط، به‌علت وزن سبک این محصول و کیفیت بالای محصولات پلاست پرهام، خرید نایلکس از این نوع، همچنان به‌صرفه خواهد بود و جای نگرانی برای نوسان قیمت وجود ندارد.

 

نکات مهم برای خرید نایلکس رکابی شیری

اگر قصد خرید نایلکس‌ رکابی شیری را دارید، به شما توصیه می‌کنیم که به دو نکته اول این مقاله در مورد تجربه خرید مشتری توجه کنید. بدین معنی که در هنگام خرید، اگر به نکاتی که در ادامه عنوان شده توجه کنید، بهترین نایلکس رکابی شیری را تهیه خواهید کرد.

 

به کیفیت ظاهری توجه کنید

نایلکس‌ها از جمله محصولاتی هستند که ظاهر آن‌ها نشان‌دهنده کیفیت ساختشان است. به‌سادگی می‌توانید با دقت در دوخت نایلکس و مقاومت آن، به مرغوبیت مواد اولیه به‌کار رفته در آن پی ببرید.

 

به انتخاب نوع دسته دقت کنید

بسته به نوع بیزنس شما، نوع دسته به‌کار رفته در نایلکس متفاوت خواهد بود. توجه به این نکته می‌تواند تاثیر مثبتی در نوع ارائه محصولتان بگذارد. به‌طور کلی دسته نایلکس‌ها علاوه‌بر نوع رکابی، شامل دسته‌های زیر است:

 

نایلکس بدون دسته

عموما این نوع از نایلکس‌ رکابی شیری ، برای مصارف ساده مانند بسته‌بندی مواد غذایی در فریزر استفاده می‌شود.

 

نایلکس دسته دار

نایلکس دسته‌دار به چهار دسته تقسیم می‌شود که نوع رکابی شیری نیز در این دسته قرار می‌گیرد.

  • دسته رکابی
  • دسته زنبیلی
  • دسته موزی
  • دسته تقویتی

 

هر نوع از این دسته‌ها کاربردهای متفاوتی دارند که بهتر است با توجه به نیاز مشتریان شما انتخاب شوند.

در انتخاب برند دقت کنید

برای خرید نایلکس‌ رکابی شیری یا انواع دیگر آن، صرفا دقت به کیفیت ساخت کافی نیست، آن هم در شرایطی که بخش زیادی از خریدها به‌صورت آنلاین انجام می‌شوند. بنابراین، بهترین گزینه برای یک خرید مطمئن و صرفه‌جویی در زمان و هزینه، خرید از برند و مجموعه‌ای است که علاوه‌بر شفافیت و تجربه بالا در بازار و توضیح محصول، خدمات حرفه‌ای را نیز ارائه کند. خدماتی که تحویل اکسپرس، پشتیبانی ۲۴ساعته، پرداخت در محل و ضمانت بازگشت وجه، از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

 

سخن پایانی

نایلکس و نایلون، دو کالای پر استفاده در انواع فروشگاه‌ها فارغ از نوع محصول‌شان هستند. رنگ شیری نایلکس برای بسیاری از کسب و کارها یک مزیت محسوب می‌شود، چرا که علاوه‌بر مقاومت بالا، باعث می‌شود که محتویات درون پلاستیک مشخص نشود.

در این مقاله از مجله پلاست پرهام در مورد تمام نکات مهم این محصول، از روند تولید و ماده اولیه آن یعنی پلی‌اتیلن تا نکات مهم مربوط به خرید و قیمت نایلکس‌ رکابی شیری مواردی مطرح شده‌اند. درصورتی که قصد خرید این محصول را دارید، می‌توانید از طریق  ۰۹۱۲۰۰۳۲۱۳۳ تماس حاصل نمایید.

پلاست پرهام یکی از خدمات خود را بر تولید و فروش عمده نایلکس‌ رکابی شیری و دیگر انواع آن متمرکز کرده است. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *